Detské choroby – ako zvládať dlhé obdobia s deťmi doma
Detské choroby sú strašidlo asi pre každú mamu. Narozdiel od strašidiel pod posteľou detské choroby striehnu za dverami. A keď sa im podarí prešmyknúť dnu, nie je vôbec jasné, kedy odídu.
Ako zvládnuť dlhé obdobia, keď choroby nie a nie odísť z nášho domu, na to som sa opýtala viacerých skvelých mám v mojom okolí. Tu sú ich tipy.
1. Nebuď sama – zavolaj kamoške
Ženský mozog uvoľňuje stres cez rozprávanie. To je fakt. Ak je toho na teba veľa, ozvi sa nejakej kamoške (ideálne tiež mame). Vyžaluj sa, poplač si. Nie je to žiadna hanba! Byť celé dni a noci doma s chorými deťmi je poriadna nálož na psychiku aj fyzické sily. Iná mama to pochopí a určite ti rada venuje svoj čas. Okrem toho, možno jej dobre padne vedomie, že niekto iný sa má horšie než ona 😁.
Upozornenie pre ženy, ktoré vyhrali lotériu – aj keby si mala toho najúžasnejšieho muža, aký chodí pod slnkom, stále potrebuješ kamošku! Ani ten najchápavejší muž na svete nemá nekonečné sily a možnosť zdvihnúť telefón vždy, keď to potrebuješ. Predovšetkým v ťažkých obdobiach dlhých chorôb potrebuješ uvoľniť vnútorné napätie skôr, než príde muž o šiestej z práce. A určite aj on ocení, že nie je tvojou jedinou záchranou.
Takže, skôr než budeš pokračovať v čítaní, odpovedz si na otázku – kto je na tvojom zozname kamošiek s pochopením?
2. Postaraj sa aj o svoj spánok
Ak budeš zanedbávať seba, sily na starostlivosť o iných sa ti rýchlo minú. Cielenie vyhľadávaj čas na spánok a snaž sa vyťažiť z neho čo najviac. Namiesto večerného Instagramu alebo seriálov si vypočuj nejakú audioknihu alebo rozhlasovú hru (nájdeš ich napríklad v archíve slovenského aj českého rozhlasu alebo na YouTube). Spánok si môžeš prilepšiť tiež užitím melatonínu a magnézia.

Občas však dobre padne nejaká uletená filmová komédia – najskôr sa však ubezpeč, že nebudeš v noci na deti sama.
3. Dodržiavaj dávkovanie liekov
Dobrá správa – ak si lajdák v dávkovaní liekov a vitamínov svojim deťom, nie si sama! Nejedna mama s tým má problém tiež. Táto slabá útecha však tvojim deťom k vyliečeniu nepomôže 😅. Zapni si preto upozornenia na mobile, na lieky si napíš dávkovanie a maj poruke papier na zapisovanie, kto kedy dostal aký liek od teploty.
4. Spravte si malé prázdniny
Možno vám choroby spravili škrt cez rozpočet a vy musíte prudko zabrzdiť svoje plány. Čo takto spraviť si v rámci možností z tohto obdobia malé prázdniny? Počúvajte audiorozprávky, zahrajte sa spoločenské hry, doprajte si čas len tak spolu na gauči.

Tip navyše – ak sa rozhodneš púšťať deťom každý deň rozprávku na pozeranie, počkaj s tým do večera. Je to tvoj tromf, ktorý môžeš večer použiť na motiváciu otrávených detí. Okrem toho ti v tom čase zachráni zvyšky tvojho mentálneho zdravia.
5. Prijmi chorobu ako príležitosť
Na toto upozornilo viacero mám. Často im vraj ochorie to dieťa, s ktorým práve potrebujú posilniť vzťah.
Poznáš to aj ty? Svoje dieťa by si jeden deň najradšej strčila do internátnej škôlky („Pá-pá, vidíme sa na Vianoce!“) a na druhý deň by si dala neviem čo za to, aby bolo zdravé a besné ako predtým. Stačí jedna horúčka, a už to nie je otravný krpec, ale opäť tvoje milované dieťa.
Na detské choroby sa môžeš hnevať alebo ich prijať. Ak sa ti však podarí hľadieť na tieto nepríjemné dni dokonca s istou dávkou vďaky, budú sa ti zvládať ešte ľahšie ❤️.
6. Rozvrhni si deň
Toto mi odporučila kamoška po mesiaci doma s ovčími kiahňami. Spísala si rytmus činností, ktorý sa každý deň opakoval. Ráno si krátko zacvičila, potom raňajky, školské úlohy, voľná hra… po obede audiorozprávka. A tak ďalej. Večer pred spaním ako posledná aktivita bolo kreslenie pri klasickej hudbe. Ako dodala: „Teraz to kreslenie znie šibnuto, ale vtedy mi to pomohlo prežiť poslednú polhodinu pred ukladaním na spanie 😄.“.
Deti vďaka pravidelnému plánu vedeli, že si rozprávku doobeda nevykňúrajú, a že hra bude až po úlohách. A že zas po obede v čase rozprávky má oddych aj mama.

7. Zásob sa vhodným jedlom
Počas choroby odlož experimentovanie v kuchyni aj výchovné „Ak ten kel aspoň neochutnáš, neodídeš od stola!“. Radšej sa zásob vývarom a ľahko stráviteľným jedlom, ktoré tvoje dieťa rado zje – mäsko na šťave s ryžou, zemiaková kaša, jogurty, slivkový kompót od babinky, jablková výživa, strúhané jabĺčka s mrkvou a podobne.
8. Neboj sa požiadať o pomoc
Podeľte si s manželom, kto sa kedy stará a kto z vás oddychuje. Ak máš takú možnosť, zavolaj si niekoho z tvojich blízkych aspoň na malú pomoc – spratanie kuchyne, prezlečenie spotených perín, ponosenie uplakaného bábätka. Poprosiť o pomoc nie je prejav slabosti alebo neschopnosti. Vedomie vlastných hraníc hovorí skôr o zrelom pohľade na seba.
Tak sa neboj zavolať 😊.
9. Choďte von
Ak vám to dovolí charakter choroby a počasie, choďte von. Vypíš si nápady, kde sa môžete vyvetrať bez kontaktu s inými deťmi a doprajte si čerstvý vzduch – na poľnej ceste za dedinou, v blízkom lese alebo aspoň na lehátku na záhrade.

10. Je to len fáza
Obľúbená veta, keď už nič iné nepomáha. Keď na dovolenke v Chorvátsku dostanú všetci ovčie kiahne. Keď máte doma mesiac zápal spojiviek. Alebo keď deti po piatykrát za sezónu trápi črevná viróza (skutočné príbehy).
„Je to len fáza…“
A je to pravda. Každé obdobie raz skončí – to dobré aj to ťažké. Tak poď ďalej. Ty to zvládneš 🫂.

Máš nejaké vlastné tipy, ktoré by pomohli ďalším mamám v dlhých obdobiach chorôb? Podeľ sa o ne v komentároch 🙂 🙏.
Maj sa krásne, mama, a nestrať samu seba!
P.
❤️