Návod ako vytriediť akýkoľvek zaprataný priestor
Takmer každá rodina má doma svoju trinástu komnatu. A nemusí to byť žiadne rodinné tajomstvo. Myslím tým zaprataný priestor ako kuchynská komora, technická miestnosť, povala, „toto bude raz hosťovská“ alebo „keď toto tu vypraceme, presunieme konečne deti zo spálne“. Vytriediť si domov však prináša výhody, z ktorých budeš ešte dlho ťažiť:
- vieš, kde máš uložené veci, takže nestrácaš čas ich hľadaním;
- vieš, aké veci vlastníš, takže ich omylom nekúpiš dvakrát;
- vyprataný priestor sa ľahšie udržiava čistý;
- priestor začneš využívať ty, a nie všetky tie zbytočnosti, ktoré sú v ňom naskladnené.
Koľkokrát sa nám však nechce vytriediť ani len skriňu, nieto ešte celú miestnosť.
Mám tu pre teba návod inšpirovaný youtuberkou a špecialistkou na čistý domov Danou K. White, ktorý ťa povedie za ruku, keď nebudeš vedieť, ako začať. Alebo pokračovať. A zíde sa ti aj na vytriedenie skríň.
Skôr, než začneš
Na úvod si potrebujeme povedať ešte pár vecí. Predovšetkým – vytriediť ozaj zaprataný priestor je projekt, ktorý treba brať vážne. Zaberá čas aj energiu, preto sa naň priprav.
Zožeň si pomoc
Ak si mama malých detí, nepodceňuj pomoc pri väčších projektoch. Popýtaj sa rodiny, či by sa niekto nemohol povenovať tvojim drobcom, kým budeš ty pracovať. Alebo, ak tvoje dieťa momentálne neakceptuje prítomnosť iných ľudí (rastúce zúbky, separačná úzkosť… veď to poznáme), priprav sa na scenár, že ty budeš mať svoje dieťa väčšinu času v nosiči. Tvoj pomocník bude vtedy ten, ktorý berie veci do rúk, ukazuje ti ich a ty len usmerňuješ, kam čo dať.
Ak máš súrodenca-tínedžera, navrhni mu takúto brigádku. Dohodnite sa na sume za projekt a „ať to lítá!“.
Ak ti v takomto prístupe bránia financie, mrkni na článok Ako si zohnať stráženie, keď nie sú peniaze.

Odkloň iné povinnosti
Na tento deň si neplánuj žiadne ďalšie povinnosti, nepúšťaj práčku, odhlás deti z krúžkov (na ktoré ich musíš voziť), objednaj na obed pizzu a otoč návštevy vo dverách.
Priprav si pomôcky
- veľké čierne vrecia na odpad (plast/papier/komunál…) – čierne preto, aby nebolo vidno, čo v nich je. Čo do nich hodíš, už totiž neexistuje. Pre teba ani nikoho iného.
- kartónovú škatuľu na veci na darovanie – kartónovú preto, aby si veci v nej mohla rovno odniesť a nechať na určenom mieste bez toho, že by si ich musela znovu chytať do rúk a prekladať.
Krok po kroku
Vrecia a škatule sú pripravené, pomoc je pri tebe, pizza objednaná, vchodové dvere zamknuté? Výborne. Môžeme začať.
1. krok – vyhoď odpad
Táto časť je ľahká, pretože nevyžaduje takmer žiadne rozhodovanie a výsledok ťa motivuje pokračovať. Vytrieď a vyhoď všetok zjavný odpad – papiere, obaly, rozbité veci (aj tie, ktoré sa možno dajú opraviť, ale ty vieš, že ich nikdy neopravíš).

2. krok – odnes zablúdené veci
To sú opäť veci, pri ktorých sa nemusíš nijak extra rozhodovať. Sú to predmety, ktoré momentálne používate, no nejaká magická nadsila ich dostala na toto začarované miesto.
Dana K. White a jej systém „Vypratávanie bez neporiadku“ odporúča odniesť takúto vec okamžite, kam patrí. Pretože ak tvoje vypratávanie niečo preruší a ty sa k nemu v ten deň už nevrátiš, nebudeš musieť pamätať na tú kôpku tam v rohu, kde si si odložila veci na odnesenie.
3. krok – vytrieď zbytočné 🙄 veci
Zameraj sa na predmety, ktoré ťa otravujú, len sa na ne pozrieš – veci, o ktorých si si myslela, že ich niekedy použiješ, ale nikdy si to nespravila (ani sa ti do toho vlastne nechce). Ak sú pekné a funkčné, daj ich do škatule na darovanie. Ak nie, proste ich vyhoď. Nehceš si predsa robiť z domácností iných ľudí odpadkový kôš.

4. krok – vytrieď veci, ktoré potrebujú rozhodovanie
Teraz prídu na rad zvyšné predmety – veci, ktoré nie sú odpad, nepoužívaš ich každý týždeň, ani nie sú zjavne určené na darovanie. Každú takúto vec podrob jednej otázke:
Ak ju budem potrebovať, spomeniem si, že ju mám?
Táto otázka má 2 časti
- „Ak ju budem potrebovať,“
- „spomeniem si…?“
Obidve časti majú svoje opodstatnenie.
Niektoré veci jednoducho už nebudeš potrebovať. Napríklad oblečenie pre bábätko, skriptá z vysokej školy alebo pomôcky k dávno zabudnutej záľube (sada na výrobu živicových šperkov…).
No a potom je tu druhá časť „spomeniem si…?“. Sú totiž veci, ktoré sa nám páčia, zdajú sa byť praktické… ale dobre vieme, že len čo ich odložíme, opäť na ne zabudneme. Odpovedz si preto úprimne, či je daný predmet pre teba natoľko dôležitý, že naň chceš pamätať a určite ho znovu použiješ.
Ak je tvoja odpoveď „nie“, daj vec do škatule na darovanie.
Ak je tvoja odpoveď „áno“, odlož ju kam patrí podľa (posledného) 5. kroku.
5. krok – odlož veci na svoje miesto
Pri tomto poslednom kroku sa ešte stále môžeš zbaviť nejakých vecí. Naše priestory totiž nie sú nekonečné. Vyhraď si na každú kategóriu vecí jeden priestor. Napríklad detské knihy budú v tomto regáli, play-doh plastelína v tejto nádobe s vekom, vetrovky v tejto skrini…
Pri odkladaní sa vždy opýtaj:
Je táto vec hodná toho, aby zaberala miesto vo vyhradenom priestore?
Ak si na vec chceš pamätať a použiť ju, ale už sa nezmestí do vyhradeného priestoru, znamená to, že máš priveľa predmetov jednej kategórie a je čas vec darovať alebo predať.
Zhrnutie
- vyhoď odpad
- odnes zablúdené veci
- vytrieď zjavné zbytočnosti
- vytrieď veci, ktoré potrebujú rozhodovanie („Ak ju budem potrebovať, spomeniem si, že ju mám?“)
- odlož veci na svoje miesto („Je táto vec hodná toho, aby zaberala miesto vo vyhradenom priestore?“)

Uf, ak si sa dopracovala až sem, gratulujem! Bol pre teba tento návod nápomocný? Ak áno, pozdieľaj ho s kamoškami. Každý nový čitateľ je pre mňa veľká motivácia hľadať a prinášať užitočné témy 🙂.
Maj sa krásne, mama, a nestrať samu seba!
P.