5 nápadov ako vytvoriť svojim deťom krásne detstvo
Som mama relatívne malých detí; ešte nemám deti vo veku, kedy by reflektovali vlastné detstvo a vyhadzovali mi na oči moje chyby! 😅 Napriek tomu som sa rozhodla napísať o tom, ako vedome vytvárať deťom krásne detstvo. Pretože sama som dieťaťom bola. Z detstva som si odniesla veľa pekných vecí; niektoré však robím inak. Asi ako každý rodič 🙂.
Tu je teda päť tipov, ako svojim deťom dopriať krásne detstvo!
1. Strácaj čas so svojím dieťaťom
Dieťa túži byť videné a vypočuté. Potrebuje potvrdenie, že je dôležité. Že také, aké je, stojí za to, aby s ním rodič strácal svoj drahocenný čas.
👦 Takže keď ti tvoje dieťa ukazuje svoj najnovší výtvor z LEGA, nepozri sa naň len tak bokom od varenia. Zastav sa, zober tú vzácnosť do rúk a poriadne si ju poobzeraj.
👦 Keď ťa dieťa volá do svojho bunkra, nenechaj sa zastaviť svojou veľkosťou! Aj keby ti mali nohy trčať von, skús tam vliezť a teš sa s ním.
👦 Ak má dieťa obľúbeného youtubera, pozri si tie videá s ním. Namiesto prevracania očami sa nechaj vtiahnuť do sveta svojho dieťaťa. Ocení to.
👦 Keď ťa dieťa volá zahrať si s ním svoju obľúbenú spoločenskú hru, zahraj sa s ním! Nevyhováraj sa, že je to hra pre deti a teba nebaví… Tu nejde o tvoju zábavu, ale o váš spoločný čas!

👦 Ak ideš variť, stavať nový nábytok alebo polievať záhradu, dovoľ dieťaťu zapojiť sa, aj keď ti to bude trvať o čosi dlhšie. Vtedy sa totiž deje život. Nie keď sa ponáhľaš spraviť všetko rýchlo a efektívne, aby ste si potom možno mohli niekedy niečo zahrať ak vyjde čas…
2. Majte svoje rituály
Rituály a zvyky nám prinášajú pocit istoty. Ak tieto zvyky zdieľame viacerí spoločne, dávajú nám vedomie, že niekam patríme. A to je pre detský vývin nesmierne dôležité. Vytvorte si rituály dňa, týždňa a roka; majte vlastné zvyky, ktoré sa budú viazať na sviatky a iné špeciálne príležitosti.
Nemusí to byť nič svetoborné. Aj sobotné raňajky s párkami stačia deťom na to, aby rady hovorili „My vždy v sobotu raňajkujeme párky!“. Porozmýšľaj nad tým, čo už teraz pravidelne robíte, a čo by ste do života svojej rodiny ešte mohli pridať.
Tu je zopár nápadov:
- narodeninový oslávenec si ráno nájde na posteli darček a vymyslí, čo v jeho deň budete spolu robiť
- každý povie večer v posteli jednu vec, za ktorú je vďačný
- piatok večer pozeranie rodinného filmu
- v nedeľu večer čítanie rozprávky v rodičovskej posteli
- v prvý deň po prázndinách budú vždy palacinky na raňajky

3. Nechaj deti byť deťmi
Deti potrebujú behať, loziť po šmýkalkách nahor, jačať, túliť sa so zvieratami, piecť z blata koláče, až majú cesto za ušami… Dajme im ten priestor.
Detstvo je také krátke! Prečo dieťa zošnurovať našimi predstavami o vhodnom správaní, keď toto je ten čas, keď môžu naplno prežiť radosť a dýchať slobodu, akú si mi ani nevieme predstaviť?
Dnes pri obede sa ma jedna z našich školáčok spýtala, či môže chlípať polievku ako pes (bez lyžice). Automaticky mi prebehlo mysľou: „Moje nervy, v žiadnom prípade!!! Čo si prasiatko alebo čo??“. Ale potom mi napadlo, že veď prečo nie? Radšej nech si to skúsi teraz než v školskej jedálni. A tak som povedala nahlas: „Jasné, skús. Ale dojedz ju, prosím, s lyžicou.“. Myslím, že jej to spravilo radosť 😄.

4. Dopraj deťom kamošov
Kamaráti (alebo súrodenci) dajú deťom viac než hračky a drahé zážitkové atrakcie s rodičmi. Osamelé dieťa obklopené hračkami vnútorne chradne; dieťa s rovesníkmi už nič viac nepotrebuje.
Pamätám si na narodeninovú oslavu našej dcéry spred dvoch rokov. Oslavu sme usporiadali v našom dome, ktorý bol v stave tesne pred dokončením. Jediný nábytok, ktorý sa tam nachádzal, bol kuchynský ostrov a starožitný kredenc. Detí bolo asi desať, okrem balónov nemali iné hračky a celé hodiny sa spolu výborne hrali 🥳.
Dajte si tú námahu a umožnite deťom nájsť si kamarátov a tráviť s nimi len tak čas. Otvorte svoje dvere iným deťom, nakrájajte im ovocie, vysypte do misky balík chrumiek a zvyšok nechajte na nich.

5. Vytvor doma bezpečie
Deti potrebujú vedomie, že doma ich vždy čaká prijatie, nech sa deje čokoľvek. Aj keď čosi vyparatia, aj keď dostanú horšiu známku, aj keď niečo pokazia… Potrebujú istotu, že hoci budú musieť prijať zodpovednosť za svoje konanie, budú svojimi rodičmi stále milované.
To sa ľahko povie, ale ako to spraviť? Čo robiť v prípade, keď sa dieťa nezachová podľa našich predstáv a nás premáha hnev? Možno na svoje dieťa hneď zvyšuješ hlas, možno spustíš šnúru výčitiek (ako ja), možno rozdávaš tresty rýchlosťou krupiéra v Las Vegas… Alebo sa utiahneš do svojej bubliny hnevu a so svojím dieťaťom sa celé hodiny alebo aj dni nerozprávaš.
Ako prijať dieťa aj s jeho chybami
Nuž, v prvom rade potrebuješ najskôr prijať seba so svojimi chybami. Pretože keď vnímaš vlastnú omylnosť, pripustíš si, že aj druhí robia chyby. A ak dokonca vieš svoju omylnosť s láskou prijať, dokážeš láskavo pristupovať aj k dieťaťu a jeho prešľapom.
Po druhé, potrebuješ sa s dieťaťom rozprávať. Ak sa budeš spoliehať len na svoje dohady a nebudeš dieťa počúvať, nebudeš rozumieť jeho túžbam, potrebám a dôvodom, prečo koná ako koná. Okrem toho až príliš často sa stáva, že aj veci, ktoré sú nám „hneď jasné“, sa vďaka krátkemu rozhovoru ukážu ako obyčajné nedorozumenie.
Nenechaj si ujsť príležitosť spoznať svoje dieťa. Vďaka (vy)budovanému porozumeniu si budete bližší a ľahšie zvládnete konfliktné situácie.
Viac nápadov, ako doma vytvárať uvoľnenú atmosféru, nájdeš v tomto článku ⬅⬅⬅.

Bonus – nedaj im všetko
Moja skúsenosť z detstva je, že sme nemali vždy všetko, ako iné deti. Nežili sme v chudobe; všetko potrebné sme mali, len sme si nejak „nevyskakovali“. O to väčšiu radosť sme mali, keď sme dostali niečo nové, alebo keď nás rodičia vzali na výlet.
Je mi to veľmi ľúto, keď stretnem deti, ktoré sa už nedokážu tešiť. Majú všetko a hneď, a už len tak ľahko ich človek nejakým kindervajkom nepoteší.
Nechaj deti občas čakať a nekúp im všetko, čo sa im zapáči. Daruješ im tak schopnosť tešiť sa z maličkostí 🙏.

Ako ty vytváraš svojim deťom krásne detstvo? Podeľ sa dole v komentároch a nezabudni článok zazdieľať 😉.
Maj sa krásne, mama, a nestrať samu seba!
P.