|

Ako udržať poriadok v domácnosti alebo Vytvor si vlastný oporný systém

Ako udržať poriadok v domácnosti je dosť široká téma. Predovšetkým preto, že každý má inú predstavu o poriadku. Dnes sa budeme na poriadok pozerať ako na stav domácnosti, v ktorom máme podchytené prioritné oblasti. Teda o miesta, na ktorých ti záleží, bude postarané, nech sa deje čokoľvek. A o ostatné veci sa buď stihneš postarať alebo aj nie.

Ako som hľadala tú správnu cestu

V mojom prístupe k starostlivosti o domácnosť sa dlhé roky striedali dve obdobia – dlhé obdobia chaosu a krátke obdobia prehnaných plánov. Ani jedno mi neprinášalo pokoj a už vôbec nie vedomie, že držím domácnosť v rukách. Môj bežný deň vyzeral tak, že hneď po zobudení som sa pustila do napĺňania akútnych potrieb mojej rodiny. Môj preťažený mozog zároveň registroval asi 100 možných domácich prác, do ktorých by som sa mala pustiť. Keďže som nevedela rozlíšiť, čo je potrebnejšie, vyberala som si náhodne.

Takto sa niekedy stalo, že sme mali doma upratané, väčšinou bol však gauč schovaný pod kopami pokrkvanej opranej bielizne a večery som trávila nekonečným upratovaním kuchyne. Ten chaos a nestabilitu som neznášala, a tak som si z času na čas vytvárala špeciálne zoznamy úloh, ktoré mám každý deň spraviť. Boli však také dlhé, že som ich nikdy nevydržala plniť ani jeden týždeň. A tak som ich frustrovaná zahodila s presvedčením, že vytvárať si nejaké tabuľky je hlúpa, naivná (a hlavne nefunkčná) stratégia.

Pred rokom ma však zásadne inšpirovala Angela Braniff, youtuberka a mama 8-mich detí. V priloženom videu hovorí o „spine tasks“, o chrbtových úlohách, ktoré robí každý deň znovu a znovu, nech sa deje (takmer) čokoľvek. Ja som si tieto úlohy nazvala oporný systém.

Vytvorila som si teda svoj vlastný systém každodenných úloh, začala som ich disciplinovane dodržiavať a… za posledných 9 mesiacov sme gauč nemali ani raz zahádzaný oblečením.

Máme doma stále poriadok a čisto? Nie. Pravdupovediac, v týchto dňoch mi je fakt zle z toho zakliateho kruhu neustáleho upratovania. Niektoré veci preto vypúšťam. Ale základné oblasti, ktoré sú pre našu rodinu najdôležitejšie, fungujú celkom stabilne.

Chceš si vytvoriť svoj vlastný oporný systém, ktorý ťa podrží aj v divokých dňoch? Poď na to!

Ako si stanoviť priority

Ak nevieš, čo je naozaj dôležité pre udržanie poriadku, môžeš stráviť hoci aj celý deň upratovaním a čistením, ale doma bude chaos stále. Pretože poličky v obývačke bez jediného smietka ani vytriedená škatuľa skrípt z vysokej školy tvojej domácnosti na pokoji nepridajú. Tieto oblasti totiž nie sú kľúčové. Preto musia počkať, kým sa nepostaráš o svoje priority.

Foto Pexels/Pixabay

Zhodnoť špecifiká tvojej rodiny a domácnosti

Každá rodina je iná, preto musíš sama prísť na to, čo je dôležité práve pre vás. Poď si preto odpovedať na nasledujúce otázky:

Koľko máš detí? Je niektoré z nich loziace bábätko?

Žiješ v dome alebo v byte?

Staráte sa o zvieratá? Ak áno, pohybujú sa voľne po byte?

Varíš každý deň? Koľkokrát?

Koľko ľudí sa každý deň u vás prestravuje?

Koľkokrát do týždňa sa pohybujete vonku v špinavom/blatistom prostredí?

Zdieľate bývanie s ďalšími ľuďmi? (viacgeneračné bývanie, Airbnb, nájomníci)

Učíš deti doma?

Pracuješ ty alebo manžel z domu?

  • Vytvárate pritom neporiadok v nejakej forme? (ústrižky látok a nití zo šitia, špinavé montérky, olejové šmuhy…)
  • Pracujete v zdieľaných priestoroch alebo máte na prácu určené vlastné pracovisko?

Navštevujú váš dom často cudzí ľudia (napr. klienti)? Využívajú wc/kúpeľňu?

Foto Pexels/RDNE

Doplnkové otázky:

Máš ty alebo iný člen rodiny nejaké zdravotné obmedzenia, ktoré ovplyvňujú život vašej rodiny? (alergie, deti so špeciálnymi potrebami, chronické ochorenia, tehotenstvo…)

Si na všetko sama alebo sa v domácnosti ešte niekto zapája? (manžel, staršie deti, mama, niekto na platenú výpomoc…)

(Doplnkové otázky slúžia na to, aby si mala predstavu o svojich momentálnych silách a možnostiach. Prosím, žiadne porovnávanie sa so superultračistotnou susedou, ktorá má doma dvoch tínedžerov!)

Definuj kritické oblasti

Teraz, keď vidíš, v čom je vaša domácnosť jedinečná, pomenuj kritické oblasti, ktoré u vás doma dostávajú najviac zabrať. Vyber si maximálne 3 oblasti, ktoré sa stanú tvojou každodennou prioritou.

Je možné, že sa ti ako kritické ukazuje viac vecí. Možno vidíš ako problém celú domácnosť 😅. Nám teraz však nejde o vytvorenie komplexného upratovacieho systému. Život sa deje, každý deň prináša prekvapenia a ani naše sily kvôli cyklu nie sú vždy rovnaké. Preto si vytvárame oporný systém, ktorý bude mať zásadný účinok ale zároveň bude jednoduchý a s trochou disciplíny zvládnuteľný každý deň. Musí to byť to základné minimum, ktoré denne spravíš, aby vaša domácnosť fungovala.

Ale späť k prioritným oblastiam. Uvediem príklad na sebe.

Máme štyri deti a psa, ktorý trávi veľa času s nami vnútri. Jedno z detí ešte štvornožkuje. Bývame v dome s neupraveným pozemkom, kde je v mokrých dňoch veľa blata. Naša podlaha preto dostáva zabrať. Prvou prioritou je teda podlaha v hlavnej obývacej časti. (Je podlaha u nás špinavá aj v spálni a v detskej izbe? Jasné, že je! Ale ak by som do svojho oporného systému dala podlahu v celom dome, nezvládala by som ho dodržiavať každý deň.)

Štyri deti a pes znamená veľa špinavej bielizne a uterákov a kobercov… Druhou prioritou je pranie.

Všetci sa stravujeme doma; niekedy varím teplé jedlo aj trikrát za deň. Treťou prioritou sú riady.

Foto Unsplash/Michael Walk

Urči si úlohy

Teraz sa zamysli nad tým, čo môžeš spraviť ráno a čo večer, aby bolo základne postarané o vaše priority. Vyber ku každej priorite jednu 5-10 minútovú aktivitu.

☀️ Príklad ranných aktivít:

  • podlaha v hlavnej časti – zložiť stoličky z večerného vysávania
  • riady vyložiť umývačku
  • pranie čo najskôr mať opranú jednu várku bielizne a dať ju do sušičky a na sušiak

⭐ Príklad večerných aktivít:

  • podlaha v hlavnej časti povysávať a prejsť mopom najzaťaženejšie časti
  • riady naložiť a zapnúť umývačku
  • pranie naložiť práčku a zapnúť ju s odloženým štartom

(malé priznanie – keďže doma trávime spoločne väčšinu času, niekedy robíme každú spomínanú úlohu aj dvakrát za deň; t.j. dvakrát ide umývačka, dvakrát práčka, dvakrát pospratávame zem a povysávame…)

Foto Pexels/mali maeder

Rozdelenie úloh

Toto je najlepšia a zároveň najťažšia časť. Premysli si, ktoré z úloh oporného systému vašej domácnosti by mohli mať na starosti manžel alebo staršie deti. Sadnite si spolu a porozprávajte sa. Nájdite riešenie spoločne.

Vysvetli rodine, že tieto úlohy sú úplné minimum pre to, aby sa vám všetkým doma lepšie žilo. Okrem týchto pár úloh máš ty na starosti ešte nespočetne veľa ďalších každý deň. Manžel ani deti teda nejdú „odľahčiť maminke jej prácu“. Tieto oporné úlohy sú vaša spoločná zodpovednosť.

Dodržiavaj úlohy oporného systému

Ak si si prečítala článok o troch princípoch poriadku v domácnosti, vieš, že bez disciplíny to nepôjde. Dajte si preto skúšobný týždeň, počas ktorého budete disciplinovane ráno aj večer dodržiavať úlohy vášho oporného systému. Pripomínaj ostatným včas ich časť práce a nezabudni oceniť, keď ju spravia. Priznávam, že je to niekedy únavné, ale kým sa vám tieto úlohy nezautomatizujú, je tvoja zodpovednosť naučiť vás všetkých dodržiavať dohodnuté úlohy. Pri deťoch trvá táto tréningová fáza asi celú večnosť.

Po uplynutí tohto času zhodnoť, ako sa vám darilo.

Podarilo sa vám dodržiavať všetky vybrané úlohy 4 až 7 dní? Výborne, pokračujte ďalej!

Splnili ste všetky oporné úlohy len 1 až 3 dni? Porozmýšľaj, kde nastala chyba. Chýbala disciplína? Ak áno, dajte si ešte jeden skúšobný týždeň. Alebo si mala prehnané očakávania a stanovila si príliš náročné úlohy? V tom prípade oporný systém uprav na vaše momentálne sily.

Pre výkonnostné typy matiek (ako som napríklad aj ja 😅) vie byť takáto skúsenosť pokorujúca. Úprimný pohľad na tvoje vlastné sily ti však v konečnom dôsledku len pomôže. Výsledkom bude, že budeš disciplinovane pracovať na tom, čo je v tvojich silách a ten zvyšok jednoducho prijmeš taký, aký je. Rovnako ako samu seba.

Foto Pexels/Olly

Dúfam, že ti tento návod pomôže nájsť vytúženú stabilitu a vytvorí ti tak väčší pokoj v duši. A že vďaka nemu získaš čas na zaujímavejšie činnosti.

Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zazdieľať! 😇

Maj sa krásne, mama, a nestrať samu seba ☺️

P.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *