Ako si zohnať stráženie detí, keď nie sú peniaze
Zohnať si stráženie detí vie byť o držku. Dôvodov je hneď niekoľko. Buď ti v tom bráni finančná situácia, nedôvera voči cudzím ľuďom (u teba alebo detí) alebo fakt, že žiješ na lazoch a naozaj naokolo nie je inej živej duše.
Čas osamote však potrebuje každý rodič alebo manželský pár. Ak sa vám aj zdá, že zháňať si stráženie detí je len zbytočná oštara, opak je pravdou! Ak nebudete tráviť čas bez detí, ľahko vyhoríte. Aj vo vzťahu si potrebujete pravidelne pripomenúť, že ste v prvom rade manželia, až potom rodičia.
Dnes tu mám preto niekoľko nápadov, ako vyriešiť stráženie detí, ak je problémom nedostatok peňazí.
1. Výmenný obchod
Zamysli sa nad tým, čo by si mohla ponúknuť za postráženie svojich detí namiesto peňazí. Pečieš pravidelne kváskový chlieb? Si šikovná cukrárka? Vieš doučiť cudzí jazyk, matematiku alebo chémiu? Ak ti deti postráži staršia susedka, môžeš jej na oplátku vybaviť v meste nákupy alebo skočiť na poštu. Prípadne sa postarať v jej neprítomnosti o jej izbové kvety, záhradu či zvieratá.

2. „Kamoškina teta“
Okolo nás je veľa ľudí, ktorí by naozaj radi trávili čas s deťmi – predovšetkým ženy, ktoré samé deti mať nemohli alebo žijú osamelý život, pretože ich vlastné vnúčatá bývajú príliš ďaleko. Popýtaj sa ľudí, ktorým dôveruješ, či nemajú vo svojom okolí nejakú ženu, ktorá by si tvoje deti rada občas adoptovala. Mám kamošku, ktorej dcéry takto chodia každý týždeň k jednej pani, ktorá ich učí háčkovať. Pani sa teší z detí a možnosti odovzdať svoje skúsenosti, deti majú radosť zo zmeny a pozornosti, ktorej sa im dostáva a kamoška si zatiaľ vybaví nákupy v meste aj kávu. Všetky zúčastnené strany sú spokojné.
3. Starí rodičia
Pre niekoho to možno znie ako samozrejmosť, ale pre mnohé rodiny v mojom okolí je absentujúca pomoc od starých rodičov veľký problém. Niekedy mladí rodičia nežiadajú o pomoc, pretože nechcú svojich rodičov obťažovať alebo naopak, brydí sa im „doprosovanie“. Inokedy zlyháva komunikácia. Keď kamoške naveľa prišla pomôcť svokra (aspoň to teda kamoška očakávala), doniesla so sebou aj ďalšie vnúčatá a čakala, že nevesta sa postará o občerstvenie aj program pre všetkých.
Niekedy by možno pomohla jasná formulácia: „Potrebujeme postrážiť deti, aby sme si mohli vybaviť veci v meste. Mohli by ste prísť na tri hodiny niektoré poobedie? Ktorý deň vám vyhovuje? My v tom čase nebudeme doma ale bude navarené.“
Ak sa vám postráženie podarí dohodnúť a všetko prebehne v poriadku, nenechajte túto skúsenosť zapadnúť prachom. Spýtajte sa rovno, či si vedia predstaviť pravidelné stráženie; napríklad každý druhý utorok a pod.
Prepodklad, že „Veď je to ich babka, tak snáď bude chcieť tráviť čas s vnúčatami a ozve sa sama od seba!“ nie je vždy v súlade s realitou.

4. Mamy na striedačku
Máš kamošku, ktorá je tiež doma a rieši podobný problém? Čo keby ste sa dohodli, že každý týždeň si vezme jedna z vás všetky deti na pol dňa k sebe? Alebo aj na celý deň, ak vám to okolnosti dovoľujú. Odporúčam dohodnúť sa vždy na najskorší možný deň v týždni. Ak sa zmenia plány, ešte vždy bude priestor presunúť deň voľna na inokedy.
5. Projekt Sára
Počula si už o tomto projekte pomoci? Prebieha vo viacerých mestách (pridala som link na nitrianske centrum pre rodinu – web uvádza, že projekt je neaktuálny, ale v skutočnosti opäť funguje (údaj k februáru 2025)). Ako uvádza internet, projekt Sára je zameraný na pomoc a podporu rodiny a formáciu mladého človeka. Dobrovoľník sa zaväzuje pomáhať konkrétnej rodine raz do týždňa. Pomoc je vo forme bezplatného stráženia detí, doučovania alebo napríklad odvádzania do škôlky či na krúžky.
6. Ty a manžel
Keď už fakt všetky cesty zlyhajú, alebo máte dočasný výpadok v strážení, pomôžte si s manželom navzájom. Raz za týždeň bude jeden z vás sám s deťmi, kým je ten druhý dlhší čas osamote. Tento čas by ale nemal slúžiť na prácu ani nakupovanie v preplnenom supermarkete, ale na regeneráciu mimo domova. S kamošmi alebo aj bez nich. Hlavne vypadnite z domu a chvíľu nič neriešte 😅.
Ak je však vašou hlavnou potrebou kvalitný spoločný čas, spravte si z každotýždňového domáceho rande prioritu, uložte deti skôr a strávte spolu špeciálny čas. Nápady na rande, keď vedľa v izbe spia malé deti, vyjdú v článku o týždeň 👌.

Ako máte stráženie detí poriešené vy? Máš ešte nejaký tip, ktorý by pomohol ďalším mamám? Podeľ sa s ním dole v komentároch.
Maj sa krásne, mama, a nestrať samu seba 😊
P.